sluit
sluit
28 december 2025

Waarom ik ‘IJzersterk’ schreef

Ik heb een roman geschreven. Voor het eerst in mijn leven. Als wetenschapper schreef ik al boeken, misschien wel te veel. Nu gaat het om een heuse roman. De roman verschijnt op 6 februari bij Uitgeverij Boekscout. Hoe is dat zo gekomen?

Daarvoor moeten we even teruggaan in de tijd. In 2023 besloot ik nog één jaar masterclasses te geven en leergangen te organiseren. Vijftien jaar was ik blij geworden van het lesgeven in kleine kring. Vijftien jaar had ik genoten van toegewijde cursisten. Maar als docent moet je stoppen als er nog mensen komen luisteren.

Voor een zwart gat was ik niet bang, daarvoor is mijn onrust te groot. Ik hoorde dat de VU begon met een opleiding ‘creatief schrijven’. Ik meldde me aan en verdronk al na een paar weken in de universitaire bureaucratie. Toch was niet de bureaucratie de werkelijke reden om af te haken, maar het voorbeeldcollege. Het college was slecht voorbereid en lichtelijk wereldvreemd; nog belangrijker was dat de vijftien aanwezigen amper meerderjarig waren. Het leek me voor niemand goed als ik daar vier jaar tussen zou gaan zitten. Dus ik stopte met de opleiding voordat die was begonnen.

Voor die tijd had Loutje mij gevraagd wat ik met die studie ging doen. Ik geloof dat ik het antwoord ter plekke bedacht. Ik zei: ‘Ik wil dolgraag jubileumboeken schrijven voor bedrijven.’ ‘Hoezo, wat voor bedrijven?’ Nou, bijvoorbeeld voor de firma Visser uit Rotterdam.’ ‘Wat is dat voor bedrijf?’ ‘Een ijzerhandel aan de Nieuwe Binnenweg, ze bestaan al 75 jaar.’ 

Loutje glimlachte, zoals ze dat doet als ze vermoedt dat mijn fantasie op hol slaat. En ze zei blij te zijn dat ik geen roman ging schrijven. 

‘Waarom lucht je dat op?’ 

‘Ik ben bang dat een roman onvermijdelijk óók autobiografisch is. En dat al mijn vriendinnen gaan vragen of het waargebeurd is. Zeker als de hoofdpersoon iets vreemds heeft gedaan.’ 

Ik stelde haar gerust, ik was niet van plan om een roman te schrijven. 

Maar ze bracht me wel op een idee, een idee dat me vanaf dat moment niet meer heeft losgelaten. Het idee om een roman te schrijven. Een roman over het jubileum van de firma Visser, een 75-jarige ijzerwinkel in Rotterdam. Een ijzerwinkel die nooit had bestaan. 

Daarover gaat ‘IJzersterk’, waaraan nu bij Boekscout de laatste hand wordt gelegd. Lees dat boek!

 

 

[Het boek is te bestellen via dezelink.]

Reageer

Uw reactie